İngiltere’de seçim öncesi iktidar ve muhalefet arasında tartışma: Sunak ve Starmer karşı karşıya geldi

İngiltere’de 4 Temmuz’da yapılması planlanan genel seçim öncesi ilk televizyon tartışmasında karşı karşıya gelen Başbakan Rishi Sunak ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, vergilendirme, Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve göç konularında hararetli bir tartışma yaşadı. Muhafazakar Parti lideri Sunak ve Starmer’in tartışması zaman zaman şiddetlendi ve tartışmayı yayımlayan ITV televizyonunun moderatörü araya girip, liderlerden “seslerini yükseltmemelerini” istemek zorunda kaldı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Sunak, İşçi Partisi’nin yıllık vergileri hane başına 2 bin sterlin artırmak istediğini savunurken, Starmer buna “tam bir zırva” yanıtını verdi. Ayrıca her iki lider, tartışmayı seçmenlere kişisel geçmişlerini anlatmak ve çocukluklarının siyasi görüşlerini nasıl şekillendirdiğinden bahsetmek için kullandı. Tartışma öncesi yapılan son kamuoyu anketleri İşçi Partisi’nin rekor bir oy oranıyla kazanacağını gösteriyordu.

‘HALKLA TEMASINI KAYBETTİ’

Stüdyodaki katılımcılardan gelen iki lidere gelen ilk soru, geçinme krizini nasıl çözecekleri oldu. Başbakan Sunak, ekonomiyi büyütme planlarının işe yaramaya başladığını savundu. Sunak İşçi Partisi’nin ise harcama planlarını hane başına vergileri yılda 2 bin sterlin artırarak finanse edeceğini belirtti. Sunak bu iddiasını program boyunca sık sık dile getirirken, İşçi Partisi lideri Starmer iddianın “tam bir zırva” olduğunu savundu. Starmer da rakibinin halka temasını kaybettiğini vurguladı.

Tartışma özellikle göç konusunun ele alındığı sırada alevlendi. Sunak, Starmer’a “Benim yasa dışı göçü engelleyecek caydırıcılık içeren bir planım var. Sen bunu sevmeyebilirsin ama senin planın ne?” sorusunu yöneltti. Bu sırada tartışmanın moderatörü Julie Etchingham, Sunak’ı seslerin yükselmemesi konusunda uyardı.

Starmer, “Bu korkunç ticareti sürdüren, Manş Denizi’ni geçmeye çalışan savunmasız insanları botlara doldurarak sömüren çeteleri yok etmeliyiz” yanıtını verdi ve bu yanıt tartışmayı izleyen bazı seyircilerden alkış aldı.

SUNAK GREVLERİ SORUMLU TUTTU, İZLEYİCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi NHS’te randevusu bekleme sürelerinin nasıl kısaltılacağı sorulduğunda, Sunak, vaat ettiği sürelere ulaşılamamış olmasından sağlık çalışanlarının grevlerini sorumlu tuttu. Bu yanıt stüdyodaki izleyicilerden tepki aldı.

Başbakan Sunak’ın, sağlık sistemini fonlamak için vergilerin artırılmasına karşı çıkması da salondaki muhafazakarlardan alkış aldı. Moderatör Etchingham liderlerden bir yakınları için doktor randevusu beklemek yerine özel sağlık sistemini kullanıp kullanmayacaklarını, basitçe “evet” ya da “hayır” diye yanıtlamalarını istedi.

Sunak bu soruya “evet” yanıtını verirken, Starmer “hayır” dedi ve özel sağlık hizmeti kullanmadığını vurguladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir